Yozgat Haber Gazetesi Yozgat'tan Güncel, Son Dakika Yozgat Haberleri

Spor yaralanmalarının görülme sıklığının arttığı belirtiliyor

Pandemi sonrası hareketli yaşama geçiş yapmak isteyen bireylerin bilinçsiz spor yapmaları sonucunda spor yaralanmalarının sayısında artış yaşandığı ifade ediliyor.

Spor yaralanmalarının görülme sıklığının arttığı belirtiliyor

Ortopedi kliniklerine başvuran her 10 ila 7 hastadan birinin spor yaralanmaları nedeniyle hastanelere başvurduğu bilgisi veriliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tuncay, spor yaralanmalarının kalıcı sakatlıklara dönüşmemesi için uyarılarda bulunuyor. Birden fazla yaralanma durumunda tedaviye geç kalınması, rehabilitasyonun yetersiz olması, tedavi sonrası erken dönemde spora dönülmesi ve yaralanmaların tekrar etmesi gibi durumların kalıcı hasarlara yol açabileceği vurgulanıyor.

Özellikle çocuk ve gençlerde yapılan orantısız antrenmanların ve aşırı yüklenmenin spor yaralanmalarını artırdığına dikkat çekiliyor. Prof. Dr. Tuncay, kulüplerin ve ailelerin bilinçli olması gerektiğini belirterek, spor hayatının ve performansının devam etmesi için doğru tedavinin önemini vurguluyor.

Spor yaralanmalarının en sık yaşandığı branşlarda da risklerin olduğu ve özellikle futbol, basketbol ve voleybolda kas yaralanmaları, diz içi yaralanmalar, omuz ve dirsek yaralanmalarının sıkça karşılaşılan sorunlar olduğu ifade ediliyor.

Tedavi seçeneklerine de değinen Prof. Dr. Tuncay, yaralanmanın durumuna göre cerrahi ve cerrahi dışı tedavilerin uygulanabileceğini belirtiyor. Kas yaralanmalarında PRP gibi lokal enjeksiyonlar ve fizik tedavi gibi modalitelerin uygulanabileceği, ancak ayrışmış menisküs, ön çapraz bağ ve kıkırdak yaralanmalarında cerrahi tedavilerin gerekebileceği aktarılıyor. (İHA)

...

İçerik sonu

Getirilecek haber bulunamadı.

Sonraki